Tatry

Tatry możemy podzielić na Tatry Wysokie oraz Zachodnie. Podział wynika ze względu na charakter gór. Tatry Wysokie charakteryzują się ostrymi turniami co może przypominać potężny masyw górski jakim są Alpy. Jak łatwo się domyślić Tatry Zachodnie są przeciwieństwem Tatr Wysokich.

Banikov

Większość osób z pewnością będzie preferowała Tatry Zachodnie ponieważ są to góry stosunkowo łagodne. Tatry Zachodnie można opisać jako łagodny masyw górski, których szczyty pokryte są łąkami. Tatry Zachodnie zajmują zmniejszą powierzchnię od Tatr Wysokich.

Banikov

Nierozłącznym elementem każdych gór są szlaki turystyczne. Ciężko jest porównać szlaki z Tatr Wysokich do Tatr Zachodnich. Ponieważ mają inną charakterystykę. Szlaki znajdujące się w obrębie Tatr Wysokich są mniej uczęszczane ze względu na swój poziom trudności. W Tatrach Wysokich możemy napotkać różnego rodzaju ułatwienia w postaci łańcuchów, klamr bądź drabin bez których pokonanie szklaku jest niemożliwe. Tego typu ułatwień nie napotkamy w Tatrach Zachodnich, w których łańcuchy są rzadkością i dominują łagodne szlaki otoczone łąkami.